Analiza žreba za UEFA takmičenja: Srbija nadomak dvostrukog proleća u Evropi
Nakon današnjeg žreba za Ligu Evrope i Ligu Konferencija, Crvena zvezda i Partizan dobili su protivnike koji obećavaju realnu šansu za ponavljanje istorijskog uspeha iz 2017.godine kada su oba kluba prošla grupu Lige Evrope.
Crvena zvezda je dobila na papiru možda i najmanje atraktivnu grupu sa ekipama portugalske Brage koja se direktno kvalifikovala u Ligu Evrope, bugarski Ludogorec koji je u kvalifikacijama za Ligu šampiona uspeo da eliminiše Olimpijakos, ali je u plej ofu za Ligu šampiona eliminisan od Malmea, dok je poslednji tim danski šampion Mitjiland koji je u kvalifikacijama za Ligu šampiona eliminisao Seltik, ali je u sledećoj rundi eliminisan od PSV Ajndhovena i direktno se plasirao u Ligu Evrope. Pošto je prolaz grupe sada dodatno olakšan uvođenjem Lige Konferencija, Crvenoj zvezdi je potrebno najmanje treće mesto u grupi kako bi uspela da dočeka evropsko proleće, što gledajući imena protivnika deluje sasvim realno. Reč opreza mora da postoji kada je reč o protivnicima u ovoj grupi, pošto su i Ludogorec koji je eliminisao Olimpijakos i danski Mitjiland koji je eliminisao Seltik, pokazali da imaju snage da iznenade favorite, dok je portugalska Braga možda i najveća nepoznanica, pre svega zbog činjenice da su se direktno plasirali u Ligu Evrope i da osim utakmica domaćeg šampionata, ove sezone nisu igrali ni jednu evropsku utakmicu.
UEFA je uvođenjem Lige Konferencija pokušala da vaskrsne nekadašnji Kup UEFA, kao treće po snazi evropsko takmičenje koje će proširiti broj učesnika i obezbediti mogućnost klubovima iz siromašnijeg dela Evrope da zarade nešto novca, ali je nakon ovog premijernog sastava grupa utisak da takmičenje više liči na nekadašnji Intertoto Kup. Gibraltarski, jermenski i estonski klubovi će prvi put u istoriji igrati grupnu fazu UEFA takmičenja, ali se postavlja pitanje koliko će najzvučnija imena iz prvog šešira poput Totenhema ili Rome, biti spremna da u ozbiljnom sastavu uopšte igraju Ligu Konferencija i koliko će timovi koji su grupnu fazu Lige Evrope igrali u kombinovanom sastavu, to podići na novi nivo u jednom ovakvom takmičenju. I posebno važna dilema u tom smislu je kako će takva grupna faza uticati na ukupne sponzorske prihode i prihode od TV prava. Kako god, Partizan je dobio vrlo obećavajuću grupu, u kojoj osim belgijskog Genta koji je trenutno na 15.mestu šampionata Belgije, igra i sa totalnim autsajderima, ekipama estonske Flore i trenutno sedmoplasiranim timom kiparskog šampionata Anortozisom. Partizan je u prilici da protiv ovih vrlo skromnih timova sakupi bodove za UEFA koeficijent Srbije i makar malo ublaži udarac ozbiljnih finansijskih problema i najvećih dugova u 75 godina dugoj istoriji kluba. Osvajanje svih 18 bodova u grupi donosi ukupno 3 miliona evra, dok za sam ulazak u grupu nagrada iznosi oko 4 miliona evra, tako da je bez preterivanja moguće reći da je Partizan čiji su dugovi otišli na nivo između 35 i 40 miliona evra, obezbedio finansijski opstanak kluba prolaskom u novo UEFA takmičenje i sprečio totalni kolaps kluba do kraja ove godine. Partizan takođe može da poboljša i individualni klupski koeficijent koji je nakon ispadanja od Šarloa prošle sezone bio u slobodnom padu i izbegavanje eliminacije ove godine takođe će imati svoje posledice i u narednim sezonama u evropskim takmičenjima.
U fudbalu odavno važi pravilo da nema autsajdera i da svako svakoga može da pobedi, ali uz svu opreznost ovoga sveta, teško je oteti se utisku da su Partizan posebno, donekle i Crvena zvezda, imali jako puno sreće i da dvostruko proleće u Evropi, kao i istorijska šansa za dva kluba u kvalifikacijama za Ligu šampiona, deluju sasvim realno i nadohvat ruke.